Jak płacić mniejsze rachunki za wodę? Kilka porad - Twojagotowka Blog - Twojagotowka.com.pl-Promujemy ekonomiczny styl życia

Przejdź do treści

Menu główne:

Jak płacić mniejsze rachunki za wodę? Kilka porad

Opublikowany przez w ekonomia na co dzień ·
Tags: wodaoszczędnościrachunkiopłaty

fot.pixabay.com

Pewnie niejednemu spędza sen z powiek konieczność zapłaty rachunku za wodę.Woda w wielu krajach jest towarem deficytowym dlatego tak ważne jest by w sposób oszczędny ją gospodarować.W państwach gdzie poziom wody się zmniejsza władze wymuszają na obywatelach celowe oszczędzanie wody u nas na szczęście poziom wody jest dość wysoki jednak jego zasoby maleją a mając na uwadze dobro nasze a przede wszystkim przyszłych pokoleń powinniśmy zastanowić się jak nie marnotrawić wody.Zrobimy coś dla środowiska i coś dla własnych portfeli.

Zacznijmy od kuchni i zmywania naczyń wielu z nas myje naczynia metodą ręczną przez  co zwiększamy zużycie wody o około 50 procent w porównaniu do zużycia wody gdy używamy zmywarkę.Jeśli mamy możliwość korzystajmy ze zmywarki.

Kolejnym pomieszczeniem które wymaga rewizji jest łazienka.Tutaj zużycie wody jest największe.Korzystając z prysznica zużywamy średnio ok 80 litrów wody a koszt jednego prysznica oscyluje wokól 3 złotych w skali roku to wydatek rzędu 1080 złotych.Tak tak.Kąpiel w wannie to zużycie o wiele większe bo ok 150 litrów różnica jest znacząca.Stąd lepiej zdecydować się na prysznic a i tutaj mam kilka porad by obniżyć koszty.Przede wszystkim zmniejszmy temperaturę wody.

Redukcja temperatury wody o 5 stopni da nam wymierne korzyści finansowe.Dodatkowo warto zastanowić się nad zmniejszeniem strumienia wody.Mniejszy strumień = mniejsze zużycie wody.Kolejny krok to skrócenie czasu kąpieli np z 8 minut do 5 co również spowoduje zmniejszenie naszych całorocznych rachunków.Bardzo popularną metodą stosowaną na zachodzie jest zastosowanie  baterii prysznicowej z ogranicznikiem przepływu i temperatury.Tego typu urządzenie pozwala na jeszcze większą kontrolę na zużyciem wody i energii.

Podczas golenia wielu z nas puszcza wodę strumieniem ciągłym by obmyć swoją maszynkę i tutaj można wykorzystać nasz spryt i zamiast lać wodę strumieniami nalać wodę do kubeczka by w nim maczać naszą maszynkę do golenia.Zużyjemy o wiele mniej wody niż w przypadku tradycyjnego procesu mycia w trakcie golenia.

Kolejna przestrzeń na której możemy zastosować strategię redukcji zużycia wody to nasz ogródek.Pewnie wielu z nas posiada ogródek i pewnie wielu wykorzystuje do podlewania wodę z wodociągów a przecież można inaczej.Podpowiedz daje nam sama matka natura sprowadzając nam deszcz.

Przygotowując odpowiedni system gromadzenia deszczówki z zastosowaniem  zbieracza który  umożliwia zbieranie wody deszczowej do zbiornika naziemnego lub zwykłej beczki jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć koszty nawadniania naszej zieleni.

Mam nadzieje że powyższe porady okażą się dla was pomocne i zredukują wasze koszty.A może sami macie jakieś ciekawe pomysły na zmniejszenie zużycia wody?.Zapraszam do dyskusji.Brak komentarzy

Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego