Jak zbudować swój plan emerytalny od podstaw? - Twojagotowka Blog - Twojagotowka.com.pl-Promujemy ekonomiczny styl życia

Przejdź do treści

Menu główne:

Jak zbudować swój plan emerytalny od podstaw?

Opublikowany przez w emerytura ·
Tags: planbudowapodstawy

fot.freepik.com

Po pierwsze ważnym elementem całego przedsięwzięcia jesteśmy my sami to od nas zależy czy nasz plan okaże się udany czy też skończy się tak szybko jak rozpoczął.Musimy zadać sobie pytanie w jakim wieku chcemy przejść na emeryturę jaka ma być wysokość naszego świadczenia i ile jesteśmy w stanie poświęcić dla godziwej emerytury.

Jeśli chcemy otrzymywać emerytury które będą zbliżone pod względem wysokości do naszej obecnej płacy to musimy się liczyć z dużymi oszczędnościami.I tutaj powraca temat drugiego zdania czy jesteśmy w stanie zrezygnować z wielu uciech by w przyszłości odebrać gratyfikację w postaci godziwej starości,Na to pytanie niestety każdy z nas musi sam sobie odpowiedzieć.Gdy już jesteśmy zdecydowani i podjęliśmy kluczową dla naszej przyszłości decyzję to kolejnym krokiem powinna być następna forma działań z naszej strony.

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie co wybrać.Akcje,obligacje,lokaty,kruszec,fundusze inwestycyjne bądz 3 filar.Każda forma inwestycji da nam inną stopę zwrotu w przyszłości.Każda z nich wymaga róznego zaangażowania czasu z naszej strony.Jeśli nie mamy czasu na spędzanie i lustrowanie spółek to  inwestujmy w lokaty,obligacje badz kruszec.Jeśli natomiast mamy więcej czasu i chęci to możemy wybrać akcje lub fundusze inwestycyjne.Pozostaje nam jeszcze 3 filar i IKE.

 Na IKE można co roku wpłacić maksymalnie 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.Warto wiedzieć że oszczędzający może w każdym czasie zakończyć oszczędzanie i wycofać zgromadzone na IKE oszczędności, jednak wiąże się to z koniecznością zapłacenia 19% podatku od dochodów kapitałowych, tak jak w przypadku innych lokat.

Wypłata środków zgromadzonych na IKE następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu dodatkowego warunku dokonywania wpłat na IKE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych, ewentualnie dokonania ponad połowy wartości wpłat, ale nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty. 

Wypłata jest zwolniona od podatku dochodowego od zysków osiągniętych w związku z gromadzeniem oszczędności na IKE.

Podsumowując warunki które musimy spełnić to 

  • zdrowa kalkulacja własnych możliwości finansowych
  • umiejętny wybór instrumentu finansowego(odpowiedni dla respektowanego przez nas ryzyka i poziomu stopy zwrotu z inwestycji)
  • konsekwencja w działaniuBrak komentarzy

Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego