Czy odwrócona hipoteka jest bezpieczna? - Twojagotowka Blog - Twojagotowka.com.pl-Promujemy ekonomiczny styl życia

Przejdź do treści

Menu główne:

Czy odwrócona hipoteka jest bezpieczna?

Opublikowany przez w ostrzeżenia ·
Tags: hipotekaemeryturyostrzeżenia

fot.pixabay.com

Pewnie każdy z nas słyszał o reklamowanej w środkach masowego przekazu odwróconej hipotece, jaka to jest rewelacyjna, jakie korzyści daje przyszłym emerytom m.in bezpieczeństwo i gwarancję wysokich świadczeń, jednak czy nie jest to działanie pod publiczkę?.Czy tak naprawdę nie chodzi o przejmowanie mieszkań zdesperowanych emerytów, za marne grosze za przyzwoleniem państwa?.Postanowiliśmy się głebiej przyjrzeć odwróconej hipotece, by wychwycić najistotniejsze elementy i wady tego systemu.Zaczynamy

Na wstępie warto zadać sobie pytanie, czym jest odwrócona hipoteka? ,otóż można ją nazwać  leasingiem zwrotnym.Adresowana jest głównie do starszych osób, które są prawnymi właścicielami domów lub mieszkań. Jeśli brakuje im pieniędzy na leki czy godniejszą starość, mogą zawrzeć umowę z którąś z firm oferujących odwróconą hipotekę. Czyli – mieszkając w swoim lokalu do końca życia, mogą otrzymywać każdego miesiąca coś w rodzaju dodatkowej emerytury. Za to, że po ich śmierci mieszkanie przejmie firma, z którą zawarli umowę.

Tylko czy świadczenia finansowe oferowane przez firmę sprzedającą produkt, nie będą zbyt niskie wobec rosnących kosztów życia.Kilkaset złotych wypłacanych obecnie, może mieć niewielką wartość w przyszłości, poza tym warto sprawdzić przez jaki okres jest wypłacane świadczenie i w jakiej wysokości.W Stanach Zjednoczonych  odwrócona hipoteka cieszy się dużą popularnością, tzw Reversed Mortgage jednak jest tam zawarta klauzula iż osoba upoważniona nie otrzyma w świadczeniach więcej niż 50% wartości swojej nieruchomości.Warto szczegółowo czytać umowę, czy nie ma tam podobnych kruczków prawnych.

Niekiedy lepiej dać umowę prawnikowi do sprawdzenia, niż zostać z ręką w nocniku do końca życia.Patrząc logicznie, osoba starsza posiadająca nieruchomość może równie dobrze ją sprzedać, pieniądze ulokować na dobrze oprocentowanej lokacie i ma gwarancję iż otrzyma 100% wartości swojej nieruchomości, co więcej dzięki mądrej lokacji kapitału może żyć godniej z odsetek i ma gwarancję stałej wysokości świadczenia.

Jednak tak naprawdę wiele zależy od samej osoby i jej sytuacji życiowej.Maksyma że starych drzew się nie przesadza, jest w naszym kraju bardzo zakorzeniona więc napewno trudno bedzie osobie w podeszłym wieku zmienić miejsce zamieszkania, nawet kosztem lepszego standardu życia.

Podsumowując odwrócona hipoteka jest skierowana do osób starszych nie posiadających żadnej rodziny i bliskich, i tylko w takim przypadku ma jako taki sens ponieważ uważam że sam pomysł odwróconej hipoteki jest chybiony, i wskazuje na nieudolność państwa w kwestii świadczeń emerytalnych.Ponieważ nikt kto godnie przepracował swoje życie, nie powinien zostać postawiony przed takim wyborem.   Brak komentarzy

Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego